Organik Süt

ile Sağlıklı Besinler, Mutlu Nesiller

Follow us on social

Tanıtım Videosu

Evde Yoğurt Yapmanın Püf Noktaları

25 Haziran 2019

Genellikle kalsiyum kaynağı olarak bilinen yoğurt,  fosfor minerallerinin B2 ve B12 vitaminlerinin de kaynağıdır. Doyurucu besin kaynağı olan yoğurt aynı zamanda birçok hastalığı da önleyici özelliğe sahiptir. İçerisindeki fosfor sayesinde hücre yenilenmesini sağlar. Kalsiyum minerali ise çocuklarda diş ve kemiklerin gelişmesine yardımcı olur. Yetişkinler de ise kemik erime riskini azaltır.


Öncelik olarak yapacağınız yoğurdun hem sert hem de kaymaklı olmasını istiyorsanız sütünüzün günlük, taze, doğal ve katkısız olmasına dikkat etmeniz gerekmektedir. Bu sütün inek sütü olması yoğurdunuzu daha kaliteli hale getirecektir.  
Sütü iyice kaynattıktan sonra sütün fokurdamaya başlaması ile birlikte altı kısılıp 5-10 dakika arasında kaynatılmaya devam edilmelidir. Sütün uzun süre kaynatılmaması gerekir. Çünkü uzun süre kaynatılan sütte vitamin ve mineral kaybı görünür.


Yoğurdunuzun sert olması için aşağıdaki adımlardan devam edelim.


Sütü ocakta ağzı açık bir şekilde kaynatın ve süt kaynamaya başlayınca 10 dakika daha pişirmeye devam edin. Ocağı kapatıp mayalamaya hazır hale gelecek dereceye kadar ılıklaşmasını bekleyin. Ilıklaşmasını anlamak için sütün içine parmağınızı sokarak 6- 7 saniye kadar tutabiliyorsanız mayalanmaya hazırdır demektir. Sütün çok ılık olmaması gerekmektedir. Sütü hazırladıktan sonra mayalık yoğurdu ve diğer malzemelerinizi bir kâseye koyarak karıştırdıktan sonra tenceredeki sütten bir kaşık alarak kâseye koyun ve malzemeler tekrar karıştırın. Tencerenin kenarları sararak üzerine süzgeç koyun. Süzgecin üzeri de kapattıktan sonra 4 saat beklemeye bırakın. Daha sonrasında ise tencerenin üzerini açın ve yoğurdu dolaba koyun. Ardından 1 günde dolapta bekletin.

 

Saklı Çiftlik doğal, günlük ve taze sütlerinden alarak yoğurdunuzu kendiniz yapabilirsiniz. Faydalanmak için yapmanız gereken tek şey Saklı Çiftliknden sipariş vermek. Bunun için (0530) 562 14 53 telefon numarasından bizlere ulaşarak siparişlerinizi rahat ve güvenli bir şekilde verebilirsiniz.